Спорудження садової альтанки – покрокова інструкція

А знаєте, яке задоволення може принести спорудження садової альтанки? Весна – ідеальна пора для цього! Ми розповімо, як зробити це крок за кроком. Консультує фахівець з будівництва Пьотр Сковронський, власник компанії Ansap з Білостока, яка спеціалізується на садових меблях і декоративних виробах для саду. 

Зміст:

  1. Спорудження садової альтанки – на що варто звернути увагу?
  2. Як спорудити садову альтанку? Необхідні матеріали та інструменти
  3. Споруджуємо садову альтанку крок за кроком

Самостійно спорудити садову альтанку – справа не така вже й проста, але якщо у вас є хист до майстрування, відповідні інструменти та, передусім, хороша інструкція, ви обов’язково досягнете успіху. Задоволення від можливості проводити вільний час, відпочивати та готувати їжу на грилі у  власноручно зробленій альтанці – величезне!

Ви запитуєте себе, навіщо вам садова альтанка? Це ідеальне місце, щоб розслабитися у колі друзів чи помилуватися красивим садом. Альтанка виконує i практичні функції: у спеку вона захистить вас від сонячних променів, а в негоду – від дощу. Альтанка також може бути гарним елементом садового декору.

depositphotos_6156486_xl

 

Спорудження садової альтанки – на що варто звернути увагу?

Розмірковуєте, як спорудити альтанку самостійно? Перша важлива річ – це дотримання чинних будівельних норм. З деяких пір будівельне законодавство в Польщі змінилося на користь людей, які планують будівництво невеликих споруд і конструкцій на присадибній ділянці. Зведення альтанок та інших окремих одноповерхових споруд площею до 35 квадратних метрів тепер не вимагає отримання дозволу. Потрібно лише повідомити місцеву адміністрацію про намір поставити таку споруду на своїй ділянці.

Нові норми в Польщі дозволяють зводити без отримання дозволу (тільки за повідомленням) такі конструкції як-от альтанки, навіси, гаражі, зимові сади та інші господарські споруди. Звісно ж, за умови, що площа споруди не перевищує 35 квадратних метрів, а на ділянці розміром 500 квадратних метрів розташовано лише два таких об’єкти.

Друге важливе питання – це прийняття рішення, яку саме альтанку ви хочете поставити. До вашого вибору безліч найрізноманітніших варіантів. Є альтанки, схожі на будиночки, а є – повністю ажурні. За формою альтанка може бути квадратною, прямокутною, круглою або навіть п'яти- чи шестикутною.

Яку ж альтанку вибрати? ЇЇ розмір повинен відповідати розміру ділянки: завелика альтанка на малій ділянці матиме недоладний вигляд і займе надто багато цінного місця. З іншого боку, розмір альтанки залежить ще й від функції, яку вона має виконувати. Якщо ви плануєте поставити у ній гриль, домашню коптильню чи великий садовий стіл, вам знадобиться конструкція більшого розміру.

Яка форма буде найкращою? Круглі та шестикутні альтанки мають ефектний вигляд, але щоб виготовити їх самостійно, потрібно докласти чимало вміння і праці. Краще зупинити свій вибір на простій, чотирикутній формі – тоді спорудити садову альтанку буде легше. До того ж, такий інтер’єр буде більш організованим і практичним.

depositphotos_158057670_xl

Як спорудити садову альтанку? Необхідні матеріали та інструменти

Для спорудження садової альтанки знадобиться чимало матеріалів і виробів:

  • дерев'яні стійки з бруса;
  • балки для посилення конструкції, каркаса даху та основи підлоги;
  • дошки (або інші матеріали) для стін і підлоги;
  • цвяхи та шурупи для деревини;
  • бетон;
  • металеві анкери;
  • покрівельний матеріал для даху;
  • імпрегнати та вироби для захисту деревини від вологи і надання поверхні бажаного кольору. Ми рекомендуємо, зокрема, Імпрегнат-ґрунт для деревини Vidaron, а поверх нього – захисно-декоративний Лакобейц Vidaron або інший виріб для декорування деревини.

depositphotos_26269793_xl

Незалежно від розмірів і типу альтанки, всі дерев'яні елементи необхідно просочити імпрегнатом, щоб захистити від вологи, синяви та комах-шкідників.

Споруджуємо садову альтанку крок за кроком

Як зробити садову альтанку? До вашої уваги проста інструкція з покрокового виготовлення садової альтанки. Як звести конструкцію, радить Пьотр Сковронський, власник компанії Ansap з Білостока, яка спеціалізується на садових меблях і декоративних виробах для саду.

depositphotos_26269677_xl

Перш ніж будувати альтанку, варто продумати, що буде в ній стояти, і розпланувати місце для проходів.

Крок 1. Вибір місця, розміру та форми альтанка

Потрібно визначитися з тим, що буде в альтанці, зокрема, якої довжини і ширини меблі ми плануємо поставити. Неврахування цих моментів є дуже поширеною помилкою, у подальшому це призводить до обмежень у розміщенні меблів та іншого устаткування.

Комплект меблів, що складається зі столу діаметром 90 см і двох заокруглених лавок. Крім того, всередині альтанки потрібно також розпланувати місце для проходу.

Ще одним важливим рішенням є вибір підлоги – дерев’яної чи бетонної. Дерев'яна додатково зміцнить нашу альтанку та ізолює меблі від основи. У свою чергу, бетонна підлога значно зменшить наші витрати.

На цьому етапі варто продумати конструкцію даху (буде він одно-, дво- чи багатосхилим),а також чим ми будемо його покривати. Я рекомендую деревину, керамічну черепицю або найчастіше використовувану бітумну черепицю. Досить важливим є кут нахилу нашого даху, особливо, якщо ми збираємося покрити його бітумною черепицею. Вказівки щодо цього можна знайти на етикетці черепиці.

Не рекомендую накривати альтанку металочерепицею, оскільки під час навіть невеликого дощу всередині буде досить шумно.

Крок 2. Виготовлення основи альтанки

Спорудити альтанку можна трьома способами. Перший і найпростішийце встановлення альтанки на фундаментних блоках. Блоки розміщуємо в ключових місцях встановлення стійок або балок підлоги і вирівнюємо по горизонталі. Не забудьте, що ґрунт під блоками (20-30 см) слід замінити гравієм. Такий спосіб я рекомендую для невеликих альтанок з підлогою.

Другий спосіб будівництва – це встановлення альтанки на стовпчастий фундамент. Стовпи заглиблюють у землю на 70-80 см і встановлюють на цементний розчин. Їхній розмір обов’язково повинен бути більшим від поверхні каркасного стовпа альтанки. У них закріплюються металеві анкери або профілі, а на них встановлюється дерев’яна конструкція альтанки таким чином, щоб деревина не мала контакту з ґрунтом і бетоном.

Третій спосіб – заливка бетонного фундаменту. Цей спосіб я рекомендую для спорудження великих, критих керамічною черепицею альтанок. Він досить часозатратний і трудомісткий. Він також потребує від виконавця певних знань та вмінь – треба викопати котлован, виготовити арматурний каркас та залити фундамент, а також зробити фундаментні стінки і залити підлогу, яка забезпечить належну тепло- та гідроізоляцію.

Крок 3. Зведення стін і даху садової альтанки. 

Тепер настав час поставити дерев’яні стійки – для цього використовуються спеціальні анкерні опори або лапки. Ніжки анкерів закріплюються в бетоні, а потім дерев’яні стійки вставляються в анкери і прикручуються шурупами. Каркас альтанки найчастіше складається з чотирьох кутових стійок і певної кількості бічних – залежно від розмірів альтанки.

Після встановлення стійок рекомендую змонтувати каркас даху нашої альтанки. Найпростішою покрівлею є односхилий дах, але найпопулярніший і, мабуть, найкрасивіший – це дах-конверт.

На встановлені стійки кріпимо верхні балки, а до них крокви, що утворюють наш дах. Можна зміцнити кроквяну систему горизонтальними перемичками. Цей варіант підходить для великих альтанок. Залежно від вибраного покрівельного матеріалу, на крокви набиваємо лати або дошки. Якщо ваш вибір припав на бітумну черепицю, раджу зашалювати крокви шпунтованою дошкою. Таке рішення запобігає коробленню деревини і забезпечує гарний вигляд зсередини.

Після того як несучі стійки і каркас даху готові, монтуємо стіни альтанки. До нашого вибору є багато варіантів: ажурні панелі, дошки, декоративні решітки з місцем для витких рослин і навіть готові дерев'яні панелі. У деяких альтанках також встановлюють вікна та інші елементи декору.

Наступний етап робіт – укладання підлоги. Це можуть бути дерев'яні дошки чи інші матеріали, як-от тротуарна плитка, бетонне чи гранітне мощення.

Не забувайте про належну товщину дерев’яних елементів (стійок, наріжників, крокв) – вона повинна відповідати розмірам нашої альтанки.

Імпрегнування і захист садової альтанки

Усі дерев'яні елементи садової альтанки повинні бути захищені від дії вологи та інших атмосферних факторів. Тому садову альтанку необхідно просочити імпрегнатом, щоб захистити деревину від пошкоджень і надати їй потрібного кольору.

Фарбування альтанки почніть з вибору відповідного виробу, який надійно захистить деревину та надасть їй естетичного вигляду. Перший етап – це захист альтанки за допомогою безбарвного Імпрегнат-ґрунту для деревини Vidaron. Це комплексний засіб, який ґрунтує, просочує, зміцнює та захищає деревину. Він глибоко проникає в структуру деревини і забезпечує захист від синяви, грибків і комах-шкідників. Фарбуємо  дерев’яні поверхні альтанки Імпрегнат-ґрунтом, а через 24 години деревину необхідно протерти наждачним папером і очистити від пилу.

Наступний етап – це захист дерев’яних поверхонь Захисно-декоративним імпрегнатом Vidaron або іншим поверхневим виробом, як-от Захисно-декоративний лакобейц Vidaron. Лакобейц створює на поверхні деревини міцне та еластичне покриття, стійке до стирання. Він ефективно захищає деревину від впливу сонячного проміння, води, снігу та морозу, водночас зберігаючи натуральний малюнок її шарів, завдяки чому альтанка має такий природний вигляд. Марка Vidaron пропонує Захисно-декоративний лакобейц Vidaron у кількох красивих відтінках, від світлих (золотиста сосна, дуб вінчестер, грецький горіх) до темних (тик, палісандр та венге)

depositphotos_236076442_xl

Тепер ви знаєте, як крок за кроком спорудити садову альтанку. Хоча це не найлегша справа, та майстрування своїми руками неодмінно принесе вам велике задоволення. Якщо у вас немає для цього бажання чи навичок, ви також можете замовити виготовлення конструкції фахівцям. І в тому, і в іншому разі дерев’яну альтанку необхідно правильно захистити виробами марки Vidaron – тільки альтанка, за якою регулярно доглядають, прослужить довгі роки.

  • Depositphotos_236076442_XL.jpg
  • Depositphotos_158057670_XL.jpg
  • Depositphotos_26269793_XL.jpg
  • Depositphotos_26269677_XL.jpg
  • Depositphotos_6156486_XL.jpg

Супутні вироби