Як зробити дерев’яний ящик для компосту? Виготовлення крок за кроком

Присадибний компостний ящик – це екологічний спосіб переробки органічних відходів з дому і саду. Завдяки йому ви отримаєте ефективне, а головне – натуральне добриво для ваших рослин. Ми розповімо, як зробити дерев’яний ящик для компосту за кілька простих кроків.

drewniany_kompostownik_3

З цієї статті ви дізнаєтесь:

  • чому варто мати у своєму саду компостний ящик,
  • що потрібно для виготовлення дерев’яного компостного ящика,
  • як власноруч зробити компостний ящик,
  • як почати користуватися компостним ящиком.

Дерев’яний компостний ящик у саду – чому це потрібно?

Власноручно приготований компост – одне з найефективніших добрив. Він чудово поліпшує структуру ґрунту і робить його родючим завдяки вмісту гумусу. Більше того, компост абсолютно екологічний – поживні речовини, які він містить, збагачують ґрунт, не забруднюючи його хімікатами.

drewniany_kompostownik_2

Компост дозволяє використати органічні залишки з кухні та екологічним способом переробити відходи з саду. Просто складіть скошену траву, гілки та виполоті бур’яни до дерев’яного компостного ящика. Ви можете побудувати такий ящик на присадибній ділянці або в саду самостійно – для цього не потрібні спеціальні навички та дорогі інструменти.

Виготовлення дерев’яного ящика для компосту – необхідні матеріали та інструменти

  • 4 стовпчики висотою 120 см або більше,
  • дошки – нові чи з розібраних піддонів,
  • сітка,
  • перфорована плівка,
  • молоток і цвяхи,
  • будівельний степлер.

Як зробити компостний ящик з дощок? Покрокова інструкція

  1. Виберіть місце для компостного ящика і намітьте на землі його межі. Він повинен бути віддалений від центральної частини саду і захищений від доступу дітей. Крім того, переконайтесь, що ящик не розташований у заглибині – адже тоді компост може затоплюватися.
  2. Вкопайте у землю стовпчики – по кутах компостного ящика.
  3. Якщо ви використовуєте старі дошки (наприклад, з піддонів чи непотрібних садових ящиків),очистіть їх від залишків фарби чи лаку та відшліфуйте. Це полегшить вам нанесення імпрегнату, а конструкція матиме кращий вигляд.
  4. Пофарбуйте дошки захисно-декоративним імпрегнатом. Така обробка зміцнить структуру деревини та захистить її від дії вологи – завдяки цьому компостний ящик прослужить довше.
  5. Обріжте дошки до потрібної довжини – так, щоб вони діставали від одного стовпчика до іншого.
  6. Змонтуйте стінки компостного ящика, прибивши дошки цвяхами до стовпів з трьох боків. Передню стінку можна прикріпити пізніше – завдяки цьому на початку доступ до компостного ящика буде простішим. Не забудьте залишити між дошками кількохсантиметрові щілини, які дозволятимуть компосту дихати.
  7. Коли стінки компостного ящика будуть готові, за допомогою будівельного степлера прикріпіть до дощок сітку та перфоровану плівку. Переконайтеся, що по всій висоті є отвори, через які до компосту потраплятиме повітря. Обтягувати компостний ящик плівкою не обов’язково, але це дозволить утримувати тепло, що утворюється всередині – а завдяки цьому добриво буде готове швидше.

Варто знати

Умовою створення добрива є повне розкладання відходів. Тому варто накрити компостний ящик кришкою, яка запобігатиме виходу з нього тепла. При бажанні можна з’єднати кришку зі стінкою за допомогою завіс – таким чином матимете практичний відкритий ящик для компосту.

drewniany_kompostownik_1

Компостування – з чого почати?

Коли ваш компостний ящик готовий, покладіть на його дно дренажний шар – наприклад, гілки середньої товщини. Наступний крок – шар торфу або старого компосту, який буде вбирати вологу. Тоді можна починати складати в компостний ящик рослинні відходи – листя, гілки, бур’ян або рештки овочів і фруктів. У компост годиться також подрібнена, суха яєчна шкаралупа, яка ще більше покращить якість добрива.
Якщо ви хочете використовувати компост якомога швидше, пам’ятайте, що відходи потрібно подрібнювати – це скоротить час розкладання. Не всі відходи придатні для компостування. Не кидайте у компостний ящик рештки м'яса чи риби, металеві, пластикові та скляні предмети, а також великі шматки деревини і друкованого паперу (як-от газети).
Використовувати компост можна для удобрення практично всіх садових рослин – і однорічних, і багаторічних. Також він стане в нагоді для підживлення грядки з овочами та фруктами і навіть газону.

  • компостник
  • компостник
  • компостник

Супутні вироби