Фарбуємо дерев’яну альтанку. Що вибрати – олію чи лак?
Дерев’яна альтанка – ідеальне місце для довгих літніх вечорів. Проте її принадність полягає не тільки в тому, що завдяки накриттю можна проводити час на відкритому повітрі, незважаючи на дощ. Чарівність дерев’яної альтанки значною мірою походить з самого матеріалу, з якого вона виготовлена. Напевно тому, що важко знайти ближчий до природи будівельний матеріал, ніж деревина.
Дерев’яні чари
Садові альтанки зазвичай виготовляють з деревини, хоча й відомо що збереження цього матеріалу в хорошому стані вимагає певних зусиль. Тим не менш, завдяки незрівнянній чарівності деревини саме її донині найохочіше вибирають власники ділянок як конструкційний матеріал для садової архітектури. Тим більше, що з огляду на насиченість ринку різноманітними засобами для захисту цього натурального матеріалу, немає великої проблеми знайти ефективний виріб. Проте спочатку потрібно з'ясувати, що нам дійсно потрібно і який ми очікуємо результат. Чи нам бажано підкреслити природну фактуру деревини, чи ми радше хочемо отримати тверде покриття, яке надійно захистить її від механічних пошкоджень?
Не менш важливе значення має, звичайно ж, правильне нанесення. Його забезпечить строге дотримання нами інструкцій виробника (відповідна підготовка поверхні деревини, інструменти, температура навколишнього середовища, інтервали між нанесенням окремих шарів і т.д.).
Натуральна на дотик деревина, або ж кілька слів про олію
Важко знайти засіб, який так само, як хороша олія для деревини, поєднуватиме властивості захищати матеріал при одночасному збереженні його природних достоїнств. Таким засобом є олія для деревини VIDARON.
– Це сучасний виріб, який містить натуральні компоненти, що живлять і захищають деревину, – розповідає Кшиштоф Клімчак, фахівець марки VIDARON. – Вони дозволяють ефективно захистити деревину від шкідливого впливу атмосферних факторів, а також від розтріскування і забруднення її поверхні, – додає він.
Про які компоненти мова? Насамперед, про натуральний благородний віск Карнауба, отриманий з листя пальми Copernicia Cerifera, яка росте в Бразилії.
– Це найтвердіший з усіх відомих на даний час природних восків. Саме його застосування в олії для деревини VIDARON дозволило досягти підвищених параметрів стійкості до стирання та руйнівних атмосферних факторів, – пояснює Кшиштоф Клімчак.
Перевагою використання олії, яка глибоко проникає в структуру деревини, є також красиве підкреслення природної фактури матеріалу і шовковисто-матовий фінішний шар, надзвичайно приємний на дотик.
Виріб, доступний в чотирьох кольорах (тик індонезійський, тик натуральний, африканське червоне дерево, шляхетний палісандр) і у безбарвній версії, можна з успіхом застосовувати для деревини як європейських, так і екзотичних порід.
Міцне лаковане покриття
Застосовуючи для захисту деревини назовні олію, треба пам'ятати, що її нанесення необхідно досить часто повторювати (раз чи двічі на рік місцево поновлюємо захист). Інакше у випадку лаків для деревини, які не настільки вимогливі, коли мова заходить про частоту нанесення. Тому тим користувачам, які хочуть надовше «викинути з голови» проблему захисту дерев'яної альтанки, слід зупинитися на використанні зовнішнього лаку VIDARON. Він так само довговічний, як і олія, і дає широкий захист.
– Це можливо завдяки сучасній формулі UV NANO-BLOCKER на основі дисперсії наномолекул оксиду церію, який захищає волокна деревини від розкладання, зумовленого дією УФ-променів. Таким чином, деревина захищена від руйнівного впливу води, мінливих атмосферних факторів і вологості, – говорить Кшиштоф Клімчак.Крім того, поверхня полакованих елементів стає стійкішою до стирання, подряпин і механічних пошкоджень. Лакове покриття, яке утворюється після двошарового нанесення виробу, є еластичним і міцним.
Лак чи олія?
І лак, і олія мають свої прихильників і противників, хоча насправді не можна сказати, який з цих засобів кращий. Все залежить від індивідуальних потреб і того, чи ми бажаємо довготривалого захисту, який не вимагатиме від нас багато роботи – як і у випадку з лаком, чи більше цінуємо природну красу і фактуру деревини, які повною мірою підкреслить олія. Проте треба пам’ятати, що при використанні другого із згаданих виробів нам доведеться частіше, ніж у випадку з лаком, виконувати поновлення. Та чи не варто заплатити таку ціну за красиву, шляхетну і натуральну на дотик поверхню? З іншого боку, лаковане покриття є міцнішим, але водночас його важче оновлювати, оскільки повторне нанесення вимагає ретельного видалення старого шару, що займає досить багато часу. Також треба пам'ятати, що деревина як натуральний матеріал постійно працює, в результаті чого лаковане покриття може тріскатися.
Здається, питання про лак і олію мусить залишатися невирішеним, бо все залежить від індивідуальних уподобань. Проте незалежно від конкретного вибору безсумнівно одне – для продовження життя дерев'яної альтанки (і загалом деревини, експлуатованої назовні),обробка засобом, який захищає від атмосферних факторів, є абсолютною необхідністю.