Шкідники деревини - звідки вони беруться і як захистити деревину від них
Дерево - універсальний та екологічний матеріал. Воно натуральне, тепле і дуже естетичне, але вразливе до багатьох руйнівних факторів. Одним з них є комахи та мікроорганізми, які живляться деревиною. На щастя, існують способи захиститися від них, а в критичних випадках - ефективно боротися з ними.
З цієї статті ви дізнаєтеся:
- Шкідники деревини - види
- Як вивести шкідників з деревини?
- Як захистити деревину від шкідників?
Поява комах-шкідників деревини в будинку або саду може бути раптовою і нерозбірливою та завдати значної шкоди. Ми радимо, як розпізнати шкідників деревини та як реагувати на їхню появу. Найголовніше - правильно захистити свої меблі. У статті ми вказуємо на найкращі методи.
Шкідники деревини - види
Найпоширенішими шкідниками деревини є комахи кількох видів. Деревина потрібна їм для харчування, розмноження або на певних стадіях розвитку личинок. Шкідники відрізняються за багатьма ознаками, але їх ідентифікація іноді може бути складною. Одні віддають перевагу сухій деревині, інші - вологій, треті - м'якій деревині, а четверті - твердій.
Найсерйознішої шкоди завдають комахи, які розмножуються і харчуються в деревині, але є також види, які використовують дерев'яні предмети як схованки. Крім деревини, личинки деяких видів можуть також їсти фанеру, картон, текстиль і гіпсокартонні стіни.
Тривале поїдання комах може послабити структуру деревини. У ній з'являються отвори, через які дорослі особини виходять назовні. Пошкоджену комахами деревину також легше заселити шкідливими грибками та іншими мікроорганізмами.
Два найпоширеніші - і найнебезпечніші - шкідники деревини - це шашіль і жук звичайний. Перший любить високу вологість і температуру близько 22°C. Цікаво, що його личинки можуть розвиватися до декількох років, утворюючи великі порожнини в деревині. Улюблене середовище проживання короїда - сирі підвали, старі будинки, погано провітрювані, вогкі кухні або ванні кімнати з доступом до дерев'яних меблів або облицювання.
Жук звичайний - це вид жуків, личинки яких живляться деревиною хвойних порід. Конструктивні елементи дахів і будівель, включаючи стіни і колони, що підтримують конструкцію, можуть бути особливо схильні до ризику від їх присутності. Для гніздування комах найкраще підходить шорстка, потріскана деревина, оскільки самкам легше відкладати яйця в порожнинах і щілинах. Личинки люблять значну вологість деревини, приблизно 50%, і високу температуру.
Дірки в деревині свідчать про те, що комахи вже встигли завдати великої шкоди.
Як виводити шкідників з деревини?
Першим кроком є визначення проблеми, в тому числі типу комах, які заселили наші меблі, стіни або підлогу. Варто знати, що очевидні ознаки присутності комах з'являються лише тоді, коли шкідників дійсно багато. До цього проблема може протікати без явних симптомів. Ознакою присутності комах у дерев'яних елементах часто є невеликі отвори, через які вилітають дорослі комахи після заляльковування у вигляді личинок. Велика кількість таких отворів може свідчити про те, що в деревині вже живе кілька поколінь личинок, які пошкодили структуру деревини.
У випадку з конструктивними елементами будівель це навіть означає ризик обвалу і необхідність термінового ремонту. Симптомом, що супроводжує появу точильних отворів, також може бути деревний пил, який висипається, коли комахи їдять і перетравлюють деревину. Легке шкрябання або специфічне зморщування всередині деревини свідчить про те, що всередині харчуються личинки. Присутність комах легко не помітити в місцях, які ми рідко оглядаємо - наприклад, при будівництві сараїв або альтанок. Тому варто зробити звичкою регулярний візуальний огляд.
Якщо ви виявили комах, було б непогано визначити їхній вид. Але - чесно кажучи - це може бути досить складно для неспеціаліста. В основному ви можете відрізнити лише дорослих особин, а їх важко зловити. На щастя, доступні сьогодні засоби для захисту деревини та боротьби з комахами зазвичай мають широкий спектр дії.
Вже існуючі популяції комах можна контролювати, наносячи на дерев'яні елементи відповідні інсектициди. Вони наносяться методом фарбування або крапельного розпилення. Існують також методи, корисні, наприклад, для збереження структури будівель, коли проводиться професійна дезінсекція. Препарат тоді вводиться у вигляді газу, а є навіть методи, що передбачають знищення комах шляхом нагрівання за допомогою мікрохвиль.
Деревина назовні повинна бути захищена від шкідників відповідними Імпрегнатом Vidaron
Як захистити деревину від шкідників?
Відповідно до принципу, що профілактика краще, ніж лікування, краще захистити деревину від нападу комах ще на етапі будівництва. Найпростіший і найефективніший метод - обробка відповідною ґрунтовкою для деревини. Важливо, що повний захист забезпечується використанням засобів, які проникають глибоко в деревину. Тоді комахи не зможуть знайти місця для харчування та відкладання яєць.
У деяких випадках захисту лише поверхневою обробкою може бути недостатньо. Навіть добре оброблені дерев'яні компоненти, такі як будівельні конструкції, з часом можуть розтріскуватися. Тріщини, що з'являються, забезпечують комахам зручний шлях до сприятливого для росту шару деревини.
Конструкційну деревину найкраще захищати за допомогою Імпрегнату для елементів з деревини VIDARON. Він проникає глибоко в структуру деревини, ефективно пригнічуючи розвиток комах, а також грибків і мікроорганізмів. Водночас забезпечує відмінний захист від води та погодних умов. Крім того, він випускається у формі концентрату, тому є надзвичайно ефективним. Захищені таким чином компоненти також можуть бути оброблені за допомогою підготовки поверхні, якщо це необхідно.
У разі будівництва невеликих дерев'яних конструкцій на присадибній ділянці або в саду, наприклад, пергол або альтанок, хорошим рішенням буде Імпрегнат-Ґрунт для деревини VIDARON. Він запобігає заселенню деревини комахами, а також забезпечує хороший захист від грибків, в тому числі від вологолюбної синяви. Це хороше ґрунтувальне покриття, після якого слід захистити деревину, наприклад, Лаколейцом Vidaron або Імпрегнатом Vidaron.
Прикладом хорошого захисно-декоративного покриття є Лакобейц VIDARON. Пофарбовані ним поверхні отримують міцне і стійке покриття. Комахам важко проникнути крізь такий захищений шар, а садові меблі та предмети також отримують хороший захист від механічних пошкоджень, вологи, морозу і світла.
На додаток до захисту правильними препаратами, дотримуйтесь кількох ключових правил, які допоможуть захистити деревину від руйнівного впливу комах. Перш за все, захистіть її від вологи. Основою успіху є правильне фарбування, але також варто звернути увагу на те, де ви зберігаєте садові меблі взимку, наприклад, чи стоять вони в місці, де часто збирається вода.
Окрема тема - необроблена деревина, з якої тільки будуватимуться об'єкти чи збиратимуться меблі. Перш за все, така деревина повинна бути добре витримана, тобто мати вологість не більше 10-20%. Також перед покупкою варто оглянути деревину на наявність комах - можливо, що комахи вже заселили матеріал або ще під час заготівлі в лісі, або якщо його неправильно зберігали на складі. Важливо знати, що деревина зі старих дерев більш стійка до атак комах. Стара деревина твердіша і містить менше інгредієнтів, якими люблять харчуватися личинки.
Будь-який дерев'яний елемент, який потрапляє в сад, повинен бути оброблений
Якщо у вас є цікаві дерев'яні меблі, чарівна пергола або альтанка - поділіться з нами! Ми також дуже цінуємо думки та коментарі практиків, особливо тих, хто користується нашою продукцією. Давайте ділитися досвідом і порадами, щоб красива деревина в наших будинках і садах приносила нам якомога більше радості!